Alexis Zorbas (1964)

Zorba / Alexis Zorbas (1964)Dikkat: Ziyaretçilerimiz çoğu zaman farkında olmadan spoiler verdiği için filmleri izlemeden önce yorumları okumamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum12 Comments

 1. dursun ali diyor ki:

  biri şöyle demiş: “Eğer bir kişi toprak sahibiyse toprak da onun sahibi demektir”. film ne güzel anlatmış: bu dünyada sahip oldukları tarafından sahip olunmayan insanlar da vardır.

 2. baha diyor ki:

  Anthony Quinn gerçekten döktürmüş, müthiş performans…

 3. asad diyor ki:

  Selam olsun büyük ustalara: Theodorakis’e Quinn’e Btes’e Papas’a

 4. sevgo diyor ki:

  Ancak sevgiyle özgür olabilir insan. Sevgi ise özgürlüğün çocuğudur.ZORBA keşke senden çok olsa. Dünya ne kadar farklı olurdu.

 5. dilsizmütercim diyor ki:

  Derine dokunan pek çok sahne mevcut ve kanaatimce kitap uyarlamaları da şiir besteleri gibi riskli de olsa pek güzel kotarılmış. İç burkan çok sahne vardı. Filmde insanların şehvetle, hatta tensel şehveti bile bastıracak şekilde kan döktüğü bir sahneden sonra:

  İnsanlar neden ölür ki, anlat bana? diyor Zorba…

  Basil, bilmiyorum diye cevap verince de,

  “O kahrolası kitapların ne işe yarıyor, sana bunu anlatmıyorlarsa hangi haltı anlatıyorlar?” diye veryansın ediyor.

  “Onlar bana seninki gibi sorulara cevap veremeyen adamların ıstırabını anlatıyorlar.” yanıtını alınca da:

  Onların ıstırabına tüküreyim…” cümlesi kulaklarımızda çınlıyor. Al benden de o kadar Zorba… Aslında bunu bir yazarın kendi kitabında zikretmesi ise ayrı bir çaresizliğin meyvesi. Çaresizliğimizin meyveleri bazen tadından yenmiyor. Filmin son sahnesi aslında Dünya’daki yıkımlara dair insanın duruşunun nasıl olması gerektiğini çok kıvamında ifade etmiş.

  Sinegöz’e teşekkürle kitaptan da bir alıntı bırakmadan edemeyeceğim:

  “Yabanıl bir çam ağacında, bir sabah, tam içerdeki canın dışarı çıkmak üzere kabuğunu çıtlattığı anda, bir kelebek kozasını nasıl görme fırsatını elde etmiş olduğumu hatırladım. Bekliyor, bekliyordum; o ise gecikiyordu; benim de işim vardı… Bunun için ona doğru eğildim, soluğumla ısıtmaya başladım. Onu sabırla ısıtıyordum. Mucize benim önümde, doğal hızından daha hızlı oluşmaya başladı; kabuğun hepsi açılıp kelebek göründü. Ama ben, heyecanımı asla unutmayacağım: Kanatları kıvrıntılıydı ve açılmamıştı, bütün vücudu titriyor, kanatlarını açmaya çalışıyor, ama beceremiyordu. Bense ona soluğumla yardımcı olmaya çalışıyordum. Ama boşuna. Onun, güneşte sabırla olgunlaşmaya ve açılışa gereksinimi vardı; şimdiyse, artık vakit geçmişti. Soluğum kelebeği, yedi aylık çocuk gibi vaktinden önce, daha buruluk bir halde dışarı çıkmaya zorlamıştı. Olgunlaşmamış halde çıktı, umutsuzca kımıldadı, biraz sonra da avucumun içinde öldü. Kelebeğin bu tüylü iskeleti, sanırım ki, bilincindeki en büyük ağırlıktı. Ve işte bu gün, ta derinden anladım: Yüz yıllık yasaları oldu bittiye getirmek öldürücü bir günahtır: Ölümsüz uyumu güvenle izlemek insanın borcudur.” Nikos Kazancakis/Zorba/Sf:126

 6. helbest diyor ki:

  Mirovên wek vî camêrî lazim in ji vê civakê re. Divê hevokên ku bûne klîşe û zimanê mirovî dikeritînin bi gulleya mirovên wisa bêne hingaftin. Fîlmekî rind bû. Hûn bi dilekî rehet dikarin temaşe bikin. Mala te ava Sînegoz.

 7. emre diyor ki:

  sitenin dizaynı harika..gereksiz reklam ve karmaşa yok..pratik..bu filmi merak ediyordum bi bakayım..teşekkürler.

 8. elisaday diyor ki:

  fevkalâdenin fevkinde!

 9. sazan diyor ki:

  son sahnedeki danslarla koltuğa mıhlanmamaı sağlayan ve bilmem söylememe gerek varmı MUHTEŞEM olan film

 10. sazan diyor ki:

  son sahnedeki danslarla koltuğa mıhlanmamı sağlayan ve bilmem söylememe gerek varmı MUHTEŞEM olan film

 11. ökkeş diyor ki:

  kurduğum facebook grubunda paylaşımını yaptım herkesin izlemesi için herkes filmle ilgili birşey yazmış bende takıldığım zorbanın ülken için ne yaptın diyor, Zorba ise; TÜRK KÖYLERİNİ YAKTIM, KADIN, ÇOLUK, ÇOCUK, YAŞLI ÖLDÜRDÜM diyor. Bunun üzerine başka söze hacet kaldımı!!!

 12. selis diyor ki:

  …..yaktım,öldürdüm neden?sadece Türk ya da Bulgar oldukları için..Bunun ne kadar yanlış olduğunu anlamış olarak söyledi bunu…
  Kesinlikle güzel filmdi..

Google ChromeSine-Göz'ü En İyi Google Chrome ile Gezebilirsiniz